Sejny – czysta przyroda i piękne zabytki

Nasza ostatnia podróż do Niedzicy była niezwykle malownicza i piękna, a teraz przenosimy się do jednego z najzimniejszych zakątków Polski. Sejny to miasteczko położone na Suwalszczyźnie, niedaleko granicy z Litwą, często odwiedzane jest przez turystów w drodze do Wilna. Barwne, wielokulturowe tradycje, piękna architektura i gościnność przeplatają się tutaj z czystą przyrodą oraz idyllicznym pejzażem.

Sejny położone są wśród nieskażonych wielkim przemysłem rolniczych terenów, pagórkowatych i w niezagospodarowanych obszarach pokrytych lasami. Częściowo w granicach miejscowości znajduje się jezioro o tej samej nazwie, do którego wpada rzeka zwana Marychą. Jest to jezioro przepływowe, wygląda wręcz jakby połączyło ze sobą trzy odrębne, mniejsze zbiorniki. Z licznych drewnianych pomostów nad brzegami wędkarze łowią tutaj liny i szczupaki. Kilka lat temu zrewitalizowana została miejska plaża. Teraz znaleźć tu można pomost, wiatę do grillowania, zadaszone stoły, zaplecze sanitarne i plac zabaw dla najmłodszych.

Sejny to również przenikanie się kultur, które widoczne jest na każdym kroku. Pełnymi garściami ze wspólnego kresowego dziedzictwa Polaków, Litwinów, Rosjan i Żydów czerpie ludowa sztuka oraz regionalna kuchnia. Miejscowe specjały można kupić na lokalnym targu oraz zjeść w restauracjach i zajazdach. Jeżeli zaś chodzi o historyczne dziedzictwo, to znajdziemy je m. in. w Domu Litewskim oraz Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, który prowadzi warsztaty, organizuje wystawy, pokazy filmowe, wydaje i promuje literaturę i czasopisma. Jednym z budynków ośrodka jest dawna synagoga.

Spacerując ulicami Sejn z niemal każdego punktu w centrum miasteczka zobaczymy wieże XVII-wiecznej Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tył budowli kościoła przylega bezpośrednio do klasztoru dominikanów. Ten został opuszczony blisko 200 lat po wybudowaniu, skonfiskowany przez pruskie władze i przeznaczone na siedzibę liceum. Później przez pewien czas znajdowało się tu seminarium duchowne. Obecnie, charakterystyczny budynek klasztoru zawiera sporą część ekspozycji Muzeum Ziemi Sejneńskiej.

Jeżeli chodzi o noclegi, Sejny mają kilka hoteli, schronisko młodzieżowe, w pobliżu znajdziemy kempingi i agroturystyczne kwatery. Miasteczko chętnie odwiedzanie jest przez wszystkich, dla których wschód Polski jest regionem egzotycznym i atrakcyjnym. W okolicy znajduje się również wiele innych wartych zobaczenia miejsc – Czarna Hańcza, Kanał Augustowski czy same Suwałki. Baza noclegowa i świetny klimat sprawiają, że Sejny wybierane bywają także jako punkt wypadowy na wycieczki po okolicy, a nawet poza granicę Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>