Łódź – miasto współistnienia wielu kultur

Łódź wyrosła na wielką metropolię nie tylko dzięki korzystnym warunkom naturalnym. Stało się tak również dlatego, że przez długie lata współpracowały ze sobą wszystkie żyjące tu społeczności. Dlatego czasem nazywa się jeszcze "miastem czterech kultur", tj. Polaków, Rosjan, Żydów oraz Niemców. Co roku organizowany jest także Festiwal Łódź Czterech Kultur, który przybliża nam dawne czasy na tych ziemiach.

Niemcy zostawili tutaj wiele zabytkowych budynków, w tym głównie zakładów pracy, kamienic oraz kościołów ewangelickich. Jednym z takich, który warto zobaczyć, jest kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza (informacje św. Mateusz), który znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej. Powstał on na początku XX stulecia, przy udziale najlepszych architektów oraz firmy budowlanej. Wieża osiąga wysokość około 80 metrów, a tym co przyciąga do środka, jest także wspaniała akustyka. Dzięki temu mogą się tutaj odbywać liczne koncerty, na których warto się pojawić. Z niemieckich zabytków warto wyróżnić także Białą Fabrykę Ludwika Geyera, która również znajduje się przy Piotrkowskiej. Jest to olbrzymi i wspaniały gmach, pochodzący z początku XIX wieku. Dzisiaj działa tutaj m. in. Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Rosjanie natomiast zostawili po sobie wiele wspaniałych cerkwi. Są to budynki bogato zdobione, tak jak m. in. cerkiew Świętego Aleksandra Newskiego. Jest to najstarsza cerkiew w Łodzi, a we wnętrzach znajduje się piękny ikonostas oraz inne liczne zdobienia. Na ulicy Piramowicza stoi inna ciekawa cerkiew – cerkiew Świętej Olgi. Powstała na początku XX wieku, a dzisiaj sąsiaduje z nią także siedziba zwierzchnika prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej.

W Łodzi znajdziemy też wiele zabytków związanych z Żydami, jak pałac Izraela Poznańskiego, a także z Polakami. Warto tutaj wspomnieć o wspaniałej Bazylice Archikatedralnej p. w. Świętego Stanisława Kostki. Wszystkim miłośnikom zabytków sakralnych, przypominamy nasz wpis, dotyczący pięknego kościoła w Gorcach (informacje drewniany kościół). Jeśli zdecydujemy się przyjechać na festiwal, albo po prostu w ciągu roku, by zobaczyć ślady współistnienia kultur w przestrzeni miejskiej, to będziemy musieli pomyśleć też o miejscu do spania. Na szczęście w mieście, które należy przecież do największych w Polsce, znajdziemy dobrze rozwiniętą bazę noclegową – meteor-turystyka.pl. W Łodzi są i luksusowe hotele (noclegi Łódź), tańsze hostele i schroniska młodzieżowe, a także liczne obiekty, oferujące tanie noclegi. Łódź jest także doskonale skomunikowana z każdą częścią kraju, a w mieście działa komunikacja miejska, więc nie będziemy potrzebować nawet własnego samochodu.

4 thoughts on “Łódź – miasto współistnienia wielu kultur

  1. sebik masz nieaktualnie informacje, Łódź jest naprawdę fajnym i ciekawym miastem z wieloma zabytkami, mnie się tutaj podobało

  2. Łódź jest naprawdę ciekawa, zabytków jest sporo, ale myślę, że jak wynajmiesz noclegi na tydzień, to spokojnie zdążysz, Maestro :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>